Večer pre páry VII.

streda, 24. máj 2023 19:00

Aj posledný Večer pre páry v tomto semestri sa niesol zaujímavými myšlienkami a životným svedectvom manželov Márie a Stana Andiľovcov , ktorí tento rok oslavujú 30 rokov manželstva.

Mária a Stano nám porozprávali o tom, ako spolu trávili čas spoznávania sa. ,,V čase pred manželstvom sme mávali stretnutia s inými pármi (manželskými, snúbeneckými alebo aj len chodiacimi spolu). Vnímali sme to ako veľmi dobrý a prospešný čas pre náš vzťah.“ Manželia tiež povzbudili mladých, aby sa zapájali či už do domácich prác, alebo do rôznej služby počas chodenia a randenia spolu kvôli oveľa lepšiemu spoznaniu sa. ,,Nám osobne sa počas toho najlepšie rozprávalo a vedeli sme pri tom pekne odpozorovať toho druhého- jeho vlastnosti, správanie, prístup k veciam,.“ Zároveň to mladým odporučili ako zaručený recept ako zvládnuť boj v oblasti čistoty.

Manželia nám porozprávali aj o ich manželstve- o pekných, ale aj o tých náročnejších veciach. Podelili sa napríklad s tým, ako sa s manželom dohodli, že Mária nebude chodiť do práce, kým im Boh bude požehnávať ďalšie deti a kým to budú vedieť finančne vykryť. Následne nám aj svedčili o tom, že im Boh neustále nejakým spôsobom financie požehnal a to majú (spolu s tým v nebi) 7 deti. Aj napriek tomu, že sa Mária priznala, že hranie sa s deťmi nebola nikdy jej najobľúbenejšia činnosť, z jej slov bolo jasne vidieť, že pre ňu a pre nich oboch boli deti vždy jednou z priorít. “Najdôležitejšie je byť srdcom doma. Veľa sa s mojimi dievčatami doma rozprávam a venujem im svoj čas. Ak by som chodila do práce, nemala by som toľko času a ani silu.” A Stano svojimi slovami len potvrdil: “Mária vždy dávala a dáva deťom pozornosť takú, akú potrebujú.”

Samozrejme manželia otvorili aj ďalšiu stránku manželstva a to, ako sa naučili zvládať a riešiť konflikty, či ako sa naučili rozprávaním bojovať so zlozvykmi, hoci to bolo ťažké. Taktiež spomínali, že sa im po svadbe ukazovalo a ukazuje vždy viac a viac rozdielov. ,,Je však potrebné si každý deň nájsť čas pre seba, na riešenie problémov, lebo inak vás ťažké problémy zlinčujú“ zdôraznili manželia.

Mária a Stano odpovedali aj na otázky ohľadom prirodzených metód plánovania rodičovstva. Stano k tejto téme povedal veľmi múdru myšlienku: “Ak muž spozná, ako funguje ženské telo, má k žene (k jej telu) oveľa väčšiu úctu.”

Ako povzbudenie v závere povedali myšlienku jedného kňaza, ktorú počuli na sv. omši: “Buďte ako chlieb… ten, keď sa rozlomí, vtedy vie byť darom.”

Ďakujeme manželom- Márii a Stanovi- za ich svedectvo manželskej lásky, že boli darom aj pre ďalšie páry a že sme mohli vnímať z celého rozhovoru s nimi, akú majú k sebe úctu a lásku, ako jeden druhého povyšujú nad seba.

Tešíme sa na ďalšie Večery pre páry v novom semestri!