Večer pre páry VIII.

utorok, 17. október 2023 19:00

Začal nový akademický rok a spolu s ním aj množstvo nových výziev a skúšok, ktoré zahltili každého študenta ako neoddeliteľná súčasť života počas štúdia. Je to čas starostí ale aj radostí, ktorý formou sviatostného manželstva zažívajú aj manželia Sterankovci. Ich svedectvo o spoznaní Boha a seba odštartovalo novú sériu pokračovaní večerov pre páry v novom akademickom roku.

Jakub a Betka nám počas večera vyrozprávali svedectvo ich života, v ktorom obaja zažili viac ale aj menej radostné chvíle. Už v rannom veku, keď sa ešte nepoznali, obaja túžili spoznať Pravdu a mali vedomosť o existencii Boha no vplyv rovesníkov z okolia a rozličných nástrah, ktoré tento svet ponúka im dal na istý čas pocítiť ako chutí život v nečistote v podobe rôznych vzťahov, životného štýlu a pod. Ich spoznávanie sa počas vysokej školy odštartovalo nový začiatok, ktorým sa Jakub s Betkou postupne prepracovali k čistému a slobodnému vzťahu. Betka sa podelila aj o svoju skúsenosť s hľadaním živej viery: „zistila som, že do neba sa netreba dobíjať silou mocou ale že stačí s radosťou hľadať Boha, že stačí sa len nechať milovať a je to tak jednoduché“. Po obrátení začal v Jakubovi silno rezonovať tón úprimnej čistoty (vďaka listu Rimanom 8, 5), ktorú spoločne vniesli do vzťahu a tak sa obaja tešili z čistej a nezväzujúcej lásky. Tá chránila ich vzťah a postupne prešla do uzavretia sviatostného manželstva v trojici s Bohom.

Manželia hovorili aj o dávaní desiatku pre Cirkev, najmä Jakub, ktorý svedčil o tom ako si po úplnej odovzdanosti Bohu našiel prácu a zarobil na snubný prsteň. Prvé hádky a konfrontácie v manželstve prišli spolu s deťmi, hovoria manželia no zároveň ich to učí sebakontrole, keďže ako hovorí Betka „teraz máme doma vždy dvoch svedkov, pri ktorých sa nechceme hádať“. Na otázku či ich niečo v manželstve prekvapilo zazneli zaujímavé reakcie ako Betkina, ktorú prekvapilo, aké je manželstvo krásne a Jakuba, že aj keď je ženatý tak sa stále cíti slobodný.

Pri praktických veciach a radách k organizácii svadby sa obaja zasmiali a spomínali na svoje „dokonalé“ zorganizovanie celej svadby. To, aby sa celý večer niesol aj v humornom duchu bolo postarané niekoľkými úsmevnými poznámkami najmä od Jakuba, ktorý na otázku či ma rád svoju svokru odpovedal: „áno mám a nielen preto, že býva ďaleko ale aj preto že je na mojej strane“.

Manželia Sterankovci nám svojim svedectvom dali jasne najavo ako zažiť a radovať sa z úprimnej a čistej lásky, ktorá nezväzuje, dáva voľnosť s ktorou prichádza do vzťahu sila a odhodlanie ho udržať. Bohu nič nie je nemožné aj keď nám sa zdá úplný opak, stačí sa mu odovzdať úprimne s dôverou a potom „Pán Vám dáva do srdca poznať čo máte robiť“, poznamenali manželia.

Ďakujeme manželom Jakubovi a Alžbetke, že prijali pozvanie a povedali nám svoje svedectvo lásky. Tešíme sa na ďalší Večer pre páry IX.