Večer pre páry XIII.

utorok, 16. apríl 2024 18:00

Dar plodnosti v manželstve

Manželia Andiľovci si dar manželstva užívajú už šiesty rok a samozrejme, ich radosť dopĺňajú ich tri detičky. Sebastián pracuje „doma za počítačom“ a Barborka sa stará o deti. Popritom je lektorkou Creightonského modelu, teda jednej z metód prirodzeného plánovania rodičovstva a externe študuje Master v teológii manželstva a rodiny. Obaja sa však aktívne zaujímajú o manželské témy.

Ich príbeh začína na sídlisku, kde vyrastali. Už tam sa Sebastiánovi Barborka zapáčila, no bolo to však jednostranné. Sebastián bol pre Barborku stále iba dobrý kamarát. Neskôr sa ich rodiny presťahovali z mesta na vidiek. Zlom nastal, keď sa obaja oveľa neskôr, stretli na duchovnej obnove v Krakove. Na mieste ich duchovných patrónov, sv. sestry Faustíny a sv. Jána Pavla ll., si uvedomili, že to nie je náhoda. Už počas obdobia chodenia sa Barborka zaujímala o prirodzené metódy plánovania rodičovstva.

 „Na začiatku manželstva, sme si nemysleli, že poznáme nejakú metódu,“ hovoria manželia a spomínajú, na to, ako sa krátko po svadbe dozvedeli, že budú mať bábätko. Začalo sa obdobie zodpovednosti a obety. „Prvé dieťa bolo pre mňa šok,“ s úsmevom vraví Sebastián. „Zodpovednosť za plodnosť musia niesť spolu obaja, nemala by ju celú niesť iba žena,“ hovorí Barborka a dodáva: „preto je nevyhnutné, aby metódu ovládal aj manžel.“

Kedy je vhodné zaujímať sa o našu plodnosť? „Je dobré, ak záujem o prirodzené metódy prejaví dievča už v období dospievania. V snúbenectve je to už nevyhnutné.“ Creightonský model plánovaného rodičovstva, je zameraný najmä na dlhé, nepravidelné cykly. Pomáha aj párom, ktorým sa nedarí počať bábätko. Je dôležité, aby každý pár našiel pre seba vhodnú metódu. Existuje aj symptotermálna a bilingsová metóda, ktorá je základom pre ostatné. Poznať svoj cyklus je dobré aj pre reprodukčné zdravie ženy. Rozhodnúť sa žiť čistotu v manželstve je pre páry niekedy náročné. „Ženy povedia mužovi: No, teraz to budeš mať ťažké.“ No aj takáto zdržanlivosť, počas plodných dní posilňuje ich vzťah.

„Manželovo čakanie, mi dáva pocit hodnoty.“ (Barborka)
„Ani to manželstvo na zemi, nie je dokonalé a stále nesieme nejaký kríž, aj v tej cyklyckosti.“
„To, ako to Boh vymyslel, že sme plodní iba pár dní v mesiaci, mi hovorí, že nám Boh dal jednoducho možnosť spolupracovať na Jeho pláne.“ (Sebastián)
Ďakujeme Barborke a Sebastiánovi za ich svedectvo lásky.